Oprava - broušení CD / DVD disků

 

eco-smart   eco-pads


Nabízíme opravu optických disků – CD / DVD

K tomuto účelu používáme kvalitní profesionální stroj japonské výroby – Eco Smart (viz obrázky v textu). Je považován za jeden z nejlepších strojů na opravu disků vůbec. Na rozdíl od konkurenčních jednofázových strojů (Disc-Go-Devil, One Step, Eco Pro 2 apod.) používá 5-ti fázový proces opravy a slouží zároveň i jako pískovací stroj. Díky tomu dokáže efektivně odstranit jakékoli opravitelné poškození spodní (čtecí) strany disku včetně laserového poškození, a zároveň poskytuje vynikající finální výsledek, což dělá službu zajímavou i pro sběratele, kteří by si chtěli nechat přebrousit svá média a záleží jim na vzhledu disků.

 

Ceník oprav (ceny jsou uvedeny včetně DPH)

Typ disku / stupeň poškození Počet disků k opravě Cena za 1 ks
CD / DVD / Xbox 360 / Wii / PS1 / PS2 1 - 10* 60,- Kč
CD / DVD / Xbox 360 / Wii / PS1 / PS2 11 - 24* 55,- Kč
CD / DVD / Xbox 360 / Wii / PS1 / PS2 25+* 50,- Kč
těžké poškození nebo hluboké vrypy* nerozhoduje 60,- Kč

  

* za opravu těžkého poškození účtujeme vždy 60,- Kč / ks bez ohledu na počet disků k opravě. Za něj považujeme tyto případy - poškrábání spodní strany disku prakticky po celém povrchu, hluboké vrypy (znatelné hmatem) nebo laserové poškození (nejčastěji ve formě vypálené kružnice po obvodu disku, výjimečně mohou být i jiné obrazce). Oprava těchto poškození je velmi náročná, a z tohoto důvodu na ni nelze využít množstevní slevu.
 
 

Jaké disky můžeme opravit

Jakýkoli typ CD nebo DVD disku (s výjimkou 8 cm mini-disků a oboustranných médií).

 

Za jak dlouho disky opravíme

Standardně opravujeme menší množství disků do 3 pracovních dnů, větší počet do týdne. Záleží však také na tom, kolik disků se nám na opravu sejde. V listopadu a prosinci (kdy je nápor v e-shopech největší) se doba opravy může výrazně prodloužit, protože na opravy disků nezbývá tolik času.

 

Jaké poškození disku je již neopravitelné

  • poškození datové vrstvy
  • ohnutý disk, např. vlivem vysoké teploty
  • jakékoli poškození vrchní strany disku
  • prasklý polykarbonát (používání takového disku je nebezpečné, jelikož se může v mechanice rozlomit)

 

Něco málo o jednotlivých typech disků

Všechny níže uvedené typy disků mají tloušťku 1.2 mm, jejich složení se však velmi liší v závislosti na formátu disku. U všech je ale samozřejmě nejdůležitější datová vrstva, která obsahuje digitální informaci a pro správné fungování disku musí být neporušená. Uspořádání vrstev má vliv na pravděpodobnost poškození. 

CD disk

Datová vrstva je umístěna těsně pod potiskem. Zatímco spodní strana disku je chráněna 1.2 mm silnou polykarbonátovou vrstvou, která poskytuje dostatek ochrany a prostoru pro případné opravy disku, horní strana je prakticky nechráněna. U CD disků je tedy velmi důležité chránit vrchní stranu disku. I relativně malé poškození vrchní strany disku může mít katastrofální důsledky, protože pokud je poškozena datová vrstva, disk je nenávratně zničen. Na ochranu vrchní strany CD doporučujeme použít ochrannou nálepku Scratch Guard.

DVD disk

U tohoto disku je datová vrstva umístěna přesně uprostřed a z obou stran ji chrání 0.6 mm silná polykarbonátová vrstva. DVD má tedy, na rozdíl od CD, vrstvu vhodnou k opravě o polovinu slabší (u všech disků se dá opravovat pouze spodní strana), na druhou stranu má ale podstatně lépe chráněnou horní stranu, a tím i datovou vrstvu. Bez zjevného úmyslu je tento disk mechanicky prakticky nezničitelný. 

Blu-Ray disk (neopravujeme)

Tento disk má datovou vrstvu umístěnou naopak téměř ve spodní části disku (je to z toho důvodu, aby se pokud možno předešlo nežádoucímu vychýlení úzkého laserového paprsku), chráněnou pouze 0.1 mm silnou, tzv. "hard-coat" vrstvou. Tato vrstva je sice velmi slabá, zato však podstatně tvrdší než polykarbonát u CD a DVD disků. Díky tvrdosti použitého materiálu se možnost poškrábání snižuje, poškození je však stále možné. Pokud k poškrábání přesto dojde, výhoda tvrdosti materiálu se v tu ránu mění v nevýhodu, jelikož je velmi obtížné ji brousit. Dá se říct, že poškrábání blu-ray disku je nevratné.

 

 

Co způsobuje, že některé disky nelze přehrát

Nejčastější příčina toho, proč disk nelze přehrát, je poškrábaná či upatlaná spodní strana disku. Laserový paprsek je tak vychýlen ze svého směru a nedokáže data přečíst. Je to stejné, jako kdybyste se dívali ven přes velmi špinavé či zamlžené okno. Pokud Vás tedy zlobí přehrávání nějakého disku, vždy vizuálně zkontrolujte spodní stranu disku, zda-li na ní není něco, co by mohlo laserovému paprsku bránit k proniknutí k datové vrstvě. Nečistoty odstraňte antistatickým roztokem a hadříkem na brýle. Občas také pomůže vyčištění laserové čočky v mechanice, např. čistícím CD diskem.

 

Jak postupovat v případě, když máte o opravu disků zájem

Odešlete disk(y) na adresu níže nebo na tento Z-BOX Zásilkovny

Jiří Novák
Anny Bayerové 2860
276 01  Mělník
 

K tomu je potřeba uvést Vaši adresu a preferovaný způsob úhrady + dopravy zpět. Tyto informace můžete poslat e-mailem nebo je přiložit k zasílaným diskům.

V případě zájmu si můžete sami vytvořit objednávku, služba se objednává stejně jako zboží. Má to tu výhodu, že ihned vidíte celkovou cenu včetně dopravy.

 

Oprava CD / DVD (1-10 ks) Oprava CD / DVD (11-24 ks) Oprava CD / DVD (25+)
Oprava CD / DVD - laserové poškození nebo hluboké vrypy  

 

Pokud byste potřebovali s něčím poradit, kontaktujte nás.